Sinema okumak, ancak projesi ve perspektifi olan bir insana yardım eder. Çünkü projeniz varsa size öğretilenleri o perspektifin ışığında düşünmeye başlarsınız.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme okumuş, Warwick Üniversitesi’nde kültürel çalışmalar dalında yüksek lisans yapmıştır. Zaim, İstanbul’da yaşamakta ve çeşitli üniversitelerde sinema konusunda ders vermektedir.

TV yönetmenliği ve yazarlığı deneyimine sahip olan Derviş Zaim; ilk filmi olan “Tabutta Rövaşata” ile yurt içi ve yurt dışında birçok ödül kazanmıştır. 1995’te ilk romanı Ares Harikalar Diyarında ile Türkiye’de Yunus Nadi Roman Ödülü‘nü kazandı. Cenneti Beklerken, yönetmenin planladığı bir üçlemenin ilk filmidir. Geleneksel el sanatlarını temel aldığı bu üçlemede Derviş Zaim, bu sanatların çekim estetiğini sinema estetiği ile harmanlamaya çalışmaktadır. Nokta filmi ise üçlemenin ikinci filmidir. Ancak Derviş Zaim film çalışmalarına 1991’de deneysel filmi Kamerayı As ile başlamış, ardından bir TV belgeseli olan Caminin Etrafındaki Taş‘ı yönetmiştir. Derviş Zaim, ayrıca Londra’da Hollywood Film Enstitüsü tarafından organize edilen bağımsız film yapımcılığı ile ilgili bir kursa katılmıştır.1992 ve 1995 yılları arasında TV yönetmenliği ve yazarlığı yapan Derviş Zaim, birçok televizyon programı da yönetti.

Derviş Zaim’in uzun metrajlı filmleri ve belgeselleri birçok ödülle döndüğü yerli ve uluslararası film festivallerinde gösterildi.

Başak Mah. Ordu Cad. No:3 P.K. 34480 Başakşehir/İstanbul

Tel: 0 212 692 0 212  tanitim@ihu.edu.tr

Created by creatil.us